Aktivity Detského N centra sú určené 5-ročným predškolákom, ktorých zábavou je svet informácií.

Jednotlivé aktivity pozostávajú z krátkej prezentácie a diskusie k danej téme, sú doplnené jednoduchými úlohami formou pracovných listov a v závislosti od aktuálnej témy aj tvorivými dielňami. Dĺžka trvania aktivity je 60 min. Deti sú počas aktivít sprevádzané rodičmi.

Na každú aktivitu je potrebné prihlásiť sa prostredníctvom formulára minimálne deň pred plánovanou aktivitou. Počet detí v skupine je obmedzený na 10, rozhoduje dátum a čas prihlásenia.  Každý prihlásený bude mailom spätne informovaný, a to v prípade, že je kapacita 10 detí už naplnená. Rodičia prihláseného dieťaťa „pod čiarou“ sa môžu v deň plánovanej aktivity v čase od 14:00 do 15:00 telefonicky na čísle 0915 706 928 informovať, či sa uvoľnilo miesto. Deti, ktoré nebudú prihlásené cez formulár, sa aktivity budú môcť zúčastniť len v prípade, že nebude naplnená kapacita.

Aktivity budú prebiehať v utorok v čase od 16:30 v priestoroch Súkromnej základnej školy Cenada, Majerníkova 60, Dlhé Diely (presné termíny viď nižšie).

Poplatok za aktivitu je 3,50 eur, v prípade predplatenia 5 aktivít je cena 15 eur. Tieto predplatené aktivity je možné čerpať do konca mája, podmienkou naďalej zostáva prihlásenie cez formulár.

 

Plánované témy na mesiace október 2016 – január 2017 v čase od 16:30 do 17:30

Január

10.1. – Výpravy do vesmíru a kozmonauti
Už je to viac ako 60 rokov, čo sa prvý človek pozrel na Zem z vesmíru a vstúpil na Mesiac. Povieme si, ako sa tam dostal, čo tomu predchádzalo a čo prišlo po tom.
17.1. - Podmorský svet
V hlbinách morí a oceánov žijú pozoruhodné tvory. O mnohých z nich vieme iba veľmi málo, niektoré dokonca len čakajú na svoje objavenie. Skúsme sa pozrieť na niektoré z tých, ktoré už ľudia objavili.
24.1. – Ako vznikajú knihy
Na svete existujú v súčasnosti milióny kníh, ale kedysi to tak nebolo. Kedy sa začali objavovať prvé knihy ? Ako vznikali ? O tom sa spolu bližšie porozprávame.
31.1. – Zaujímavosti zo života hmyzu
Každý bzučí inak, ale všetci majú jedno spoločné - majú tri časti tela a šesť nôh. Sú ich tisícky druhov. My skúsime objaviť najzaujímavejšie z nich.

Február

7.2. – Jaskyne
Pod zemským povrchom môžeme okrem obyčajných skál a kameňov objaviť aj nádherné jaskynné útvary. Povieme si, ako vznikli a kde na Slovensku ich môžeme nájsť.
14.2. – Lode
Človek už dávno vymyslel spôsob, ako sa dostať z miesta na miesto po vode. Postavil si lode – najprv maličké plavidlá, len pre jedného človeka, neskôr aj väčšie lode a dnes sa už ľudia plavia aj na lodiach, ktoré sú veľké ako niekoľkoposchodové domy. Ukážeme si niektoré z nich.
28.2. – Plazy
Hady, krokodíly, korytnačky či jašterice – všetky patria medzi plazy. Na Zemi ich je viac ako 6 000 druhov a nájdeme ich hlavne v tropickom pásme. Povieme si, čo majú spoločné a čím sa líšia.

Marec

7.3. – Zvieratá Austrálie
Austrália je pre mnohých z nás exotickou krajinou, v ktorej žijú nezvyčajné zvieratá. Mnohé z nich nenájdeme nikde inde na svete. Skúsme ich spolu spoznať.
14.3. –Lietadlá
Letecká doprava je dnes najdôležitejšou a najrýchlejšou formou prepravy ľudí aj nákladu. Prvé lietadlá sa však objavili len pred niekoľkými desiatkami rokov. Povieme si, ako vyzerali a ako fungovali
21.3. – Čo ukrýva prales
V pralese sa dá nájsť mnoho zaujímavých rastlín aj živočíchov, mnohé z nich ešte aj dnes čakajú na svoje objavenie. Prales je pre život na Zemi veľmi dôležitý. Povieme si prečo, aj aké tajomstvá ukrýva.
28.3. – Na stavbe
Každý bývame v nejakom dobe či byte, ale tieto budovy sa nepostavili len tak. Na to, aby sa vôbec postavili bolo využitých niekoľko strojov. Spolu sa pozrieme na to, ako to na takej stavbe vyzerá.

Apríl

4.4.- Autá
Na svete existuje niekoľko druhov áut, niektoré sú veľké iné malé, iné sú zas novšie a iné staršie. Spoločne sa pozrieme aj do histórie a ukážeme si, ako začali vznikať autá a na akých autách sa kedysi ľudia vozili.
11.4.- Svetlo a jeho farby
Posvietime si trochu na dúhu. Skúsime prísť na to, ako vzniká a koľko má farieb. A prečo je farieb oveľa viac. No a možno sa nám podarí dúhu aj uvidieť.
25.4.- Jednoduché stroje
Ľudia si už oddávna vymýšľali rôzne stroje a nástroje, ktoré by im uľahčili každodenný život a prácu. Bez tých najjednoduchších strojov by sme sa nezaobišli ani dnes. Ktoré to sú?

Máj

2.5.- Jarné premeny
Naša príroda prechádza štyrmi ročnými obdobiami. My sa porozprávame o tom, ako sa príroda mení v jarnom období. Povieme si niečo o zvieratkách , rastlinkách, ale aj o ľuďoch.
9.5.- Púšte
Keď sa povie púšť, väčšina z nás si predstaví horúci piesok, oázy alebo ťavy. Táto predstava rozhodne nie je chybná, avšak na svete existujú aj také púšte, ktoré sú extrémne chladné. Ako je to možné? Okrem toho si predstavíme aj najzaujímavejšie púšte sveta.
16.5.- Sedem divov sveta
Dnes už máme Sedem starých a sedem nových divov sveta. Ostali nejaké divy sveta zo starých sedem divov sveta ? Aké divy sveta patria medzi staré a aké medzi nové ?
23.5.- Vlaky a železnice
Aj keď tomu len ťažko uveríme, prvé náznaky železníc sa na svete objavili už pred 4 000 rokmi u Babylončanov. Ako sa postupne vyvíjali a aké vlaky jazdia po koľajniciach dnes, to bude našou dnešnou témou.
30.5.- Zvieratá nášho dvora
V niektorých domácnostiach ešte stále chovajú nejaké zvieratká. Porozprávame sa o tom, ktoré zvieratká sa chovajú na dvore, z ktorých zvieratiek môžeme mať nejaký produkt a zároveň, ktoré zvieratká slúžia len na hranie a pritúlenie sa.

 

Aktivity pre predškolákov pokračujú v októbri 2017.