Z dôvodu rekonštrukcie budovy (výmeny okien) sa aktivity pre predškolákov budú konať od februára 2019

Aktivity Detského N centra sú určené 5-ročným predškolákom, ktorých zábavou je svet informácií.

Jednotlivé aktivity pozostávajú z krátkej prezentácie a diskusie k danej téme, sú doplnené jednoduchými úlohami formou pracovných listov a v závislosti od aktuálnej témy aj tvorivými dielňami. Dĺžka trvania aktivity je 60 min. Deti sú počas aktivít sprevádzané rodičmi.

Na každú aktivitu je potrebné prihlásiť sa prostredníctvom formulára minimálne deň pred plánovanou aktivitou. Počet detí v skupine je obmedzený na 10, rozhoduje dátum a čas prihlásenia.  Každý prihlásený bude mailom spätne informovaný, a to v prípade, že je kapacita 10 detí už naplnená. Rodičia prihláseného dieťaťa „pod čiarou“ sa môžu v deň plánovanej aktivity v čase od 14:00 do 15:00 telefonicky na čísle 0917 272 413 informovať, či sa uvoľnilo miesto. Deti, ktoré nebudú prihlásené cez formulár, sa aktivity budú môcť zúčastniť len v prípade, že nebude naplnená kapacita.

Aktivity budú prebiehať v utorok v čase od 16:30 v priestoroch Súkromnej základnej školy Cenada, Majerníkova 60, Dlhé Diely (presné termíny viď nižšie).

Poplatok za aktivitu je 3,50 eur, v prípade predplatenia 5 aktivít je cena 15 eur. Tieto predplatené aktivity je možné čerpať do konca mája, podmienkou naďalej zostáva prihlásenie cez formulár.

 

Témy aktivít Detského N centra:

Marec

26. 03. 2019 – Ľudské telo – kostra

Ľudské telo je zložitý mechanizmus, skúsime ho trocha preskúmať a zistiť z čoho sa skladá a ako funguje. Nájdeme zaujímavé zákutia ľudského tela a dozvieme sa viac o ľudskej kostre.

Výstup: Spoločne si skúsime vyrobiť ľudskú kostru pomocou rôznych druhov materiálu a priblížime si to vo výtvarnej forme.

 

Apríl

02. 04. 2019 – Exotické zvieratká

Dozvieme sa aké druhy zvierat patria medzi exotické, priblížime si ich život, špecifiká a možno spoločne prídeme na to, že existujú zvieratká, o ktorých sme doteraz nevedeli, že sú exotické.

Výstup: V závere tejto lekcie si vyrobíme zvieratko z odpadového materiálu a rozšírime si svoje vnímanie o použitie odpadu na záchranu našej planéty a exotických zvierat, ktoré žijú hlavne v chránených oblastiach Zeme.

09. 04. 2019 – Podmorský svet

V hlbinách morí a oceánov žijú vskutku pozoruhodné druhy živočíchov. O mnohých vieme naozaj veľmi málo a niektoré ešte len čakajú na naše objavenie. My sa pozrieme na tie, ktoré už ľudstvo objavilo a naučíme sa niečo nové.

Výstup: Výstupom bude výroba živočícha z morských hlbín, ktorú si predstavujeme vo svojej fantázii.

16. 04. 2019 – Život za polárnym kruhom

Za polárnym kruhom sa teplota drží za bodom mrazu, aké zvieratká tam dokážu prežit? Čím sa živia? Aké sú to zvieratká? Ako sa prispôsobili podmienkam?

Výstup: Na tieto otázky si odpovieme a priblížime si život týchto zvierat pomocou názorných ukážok a výrobou koláže.

 

Máj

07. 05. 2019 – Život v lese

V lese sa nachádzajú mnohé zaujímavé živočíchy a rastliny. Spoločne sa pozrieme na to, aké zvieratká žijú v lese okolo nás, ako im vieme pomôcť, aké nástrahy na nich číhajú, ale aj to, čo im je nepríjemné.

Výstup: Následne si vyrobíme zvieratko podľa vlastného výberu a naučíme sa pracovať s tvarovacou hmotou. Precvičíme si priestorové vnímanie pomocou hmatu.

14. 05. 2019 – Dopravné prostriedky

Ľudia v dnešnej dobe veľa cestujú. Z miesta na miesto sa chcú dostať čo najrýchlejšie. Je možné si vybrať z niekoľko typov dopravy, napríklad po súši, po vode, po ceste, vo vzduchu a podobne.

Výstup: Každý si vyberie svoj obľúbený typ dopravného prostriedku a vyrobí si odznak, ktorý mu bude pripomínať, že na ceste a tam, kde sa nachádzajú dopravné prostriedky treba byť mimoriadne ostražitý.

21. 05. 2019 – Slnečná sústava

Zem je súčasť slnečnej sústavy, my sa bližšie pozrieme na to, aké iné planéty sa tu nachádzajú, čo je v najbližšom okolí Zeme a bližšie sa pozrieme na jednotlivé planéty.

Výstup: Každý si nakoniec vyrobí planétu, na ktorej by chcel žiť pomocou polystyrénu a farieb.

28. 05. 2019 – Plazy

Aké zvieratká patria medzi plazy? Hady, jašterice, krokodíly či korytnačky – to všetko sú zvieratká, ktoré nazývame plazmi. Odpovieme si na otázku prečo sa plazia, kde žijú, čo majú spoločné a čím sa líšia.

Výstup: Po rozhovore prejdeme na výrobu krokodíla z obalu na vajíčka pomocou farieb a farebného papiera.

 

Jún

04. 06. 2019 – Zaujímavé stavby

Na svete existuje veľké množstvo stavieb, ktoré sú buď obyčajné, neobyčajné, vysoké, malé, nenápadné alebo rôzneho tvaru. Kde sa takéto stavby nachádzajú? Kde sa nachádza najvyššia stavba sveta? To všetko spoločne zistíme.

Výstup: Zároveň si svoju stavbu namaľujeme na papier podľa vlastného výberu pomocou anilínových farieb a naučíme sa efektom s týmito farbami.

11. 06. 2019 – Mravce

Malé živočíchy, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás. V prírode a dokonca aj u nás doma. Odpovieme si na mnohé otázky, naučíme sa o nich niečo nové, kde žijú, ako vyzerá kráľovná mravcov a podobne.

Výstup: Spoločná kolektívna práca, kde sa všetci žiaci podľa želania zapoja do výroby mraveniska, nakreslia bludiská a vyrobia svojho mravca.

18. 06. 2019 – Usilovné včely

Chceš byť ako usilovná včelička? Prečo sa takto hovorí o včelách? Naučíme sa to a ešte omnoho viac o tých malých usilovných stvoreniach, ktoré nám prinášajú sladký med, opeľujú kvetiny a bez ktorých by v podstate asi ani tento svet nebol taký aký je.

Výstup: Výroba papierovej včeličky za pomoci rôzneho farebného papiera a farieb. Vznikne ozdoba do kvetináča ako symbol opeľovania kvetov.

25. 06. 2019 – Múdre sovy

O sovách sa hovorí, že sú veľmi múdre. Je to pravda? Sú veľmi múdre alebo sa mýlime? Aké druhy existujú a kde žijú, čím sa živia a podobné otázky si o týchto pozoruhodných živočíchoch zodpovieme.

Výstup: Experimentálna maľba pomocou odtáčania temperových farieb, tzv. dekalk, pomocou ktorej si každý vytvorí svoju sovu. Rýchle a efektné stvárnenie zvieratka technikou, ktorú sa naučíme.