Aktivity Detského N centra sú určené 5-ročným predškolákom, ktorých zábavou je svet informácií.

Jednotlivé aktivity pozostávajú z krátkej prezentácie a diskusie k danej téme, sú doplnené jednoduchými úlohami formou pracovných listov a v závislosti od aktuálnej témy aj tvorivými dielňami. Dĺžka trvania aktivity je 60 min. Deti sú počas aktivít sprevádzané rodičmi.

Na každú aktivitu je potrebné prihlásiť sa prostredníctvom formulára minimálne deň pred plánovanou aktivitou. Počet detí v skupine je obmedzený na 10, rozhoduje dátum a čas prihlásenia.  Každý prihlásený bude mailom spätne informovaný, a to v prípade, že je kapacita 10 detí už naplnená. Rodičia prihláseného dieťaťa „pod čiarou“ sa môžu v deň plánovanej aktivity v čase od 14:00 do 15:00 telefonicky na čísle 0917 272 413 informovať, či sa uvoľnilo miesto. Deti, ktoré nebudú prihlásené cez formulár, sa aktivity budú môcť zúčastniť len v prípade, že nebude naplnená kapacita.

Aktivity budú prebiehať v utorok v čase od 16:30 v priestoroch Súkromnej základnej školy Cenada, Majerníkova 60, Dlhé Diely (presné termíny viď nižšie).

Poplatok za aktivitu je 3,50 eur, v prípade predplatenia 5 aktivít je cena 15 eur. Tieto predplatené aktivity je možné čerpať do konca mája, podmienkou naďalej zostáva prihlásenie cez formulár.

 

 

Témy Detského N centra

September

10. 09. 2019 - Ľudské telo - kostra

Ľudské telo je zložitý mechanizmus, skúsime ho trocha preskúmať a zistiť z čoho sa skladá a ako funguje ľudská kostra. Nájdeme zaujímavé zákutia ľudského tela a dozvieme sa viac o ľudskej kostre.

Výstup: Každý zo žiakov si podľa makety vytvorí svoju kostru a nakreslí svoju podobizeň na základe kostry.

17. 09. 2019 – Cesta do vesmíru

Vesmír je všade okolo nás, obklopuje našu Zem. Kto bol prvý vo vesmíre? Bol vo vesmíre aj niekto iný ako človek? Na tieto a mnoho iných otázok si zodpovieme.

Výstup: Namaľujeme si pomocou anilínových farieb svoj vesmír experimentálnou technikou a doplníme ho kozmonautom podľa predlohy.

24. 09. 2019 – Svet dinosaurov

Dinosaurus bolo zviera, ktoré žilo pred miliónmi rokov. Dinosaury už vyhynuli a my sa porozprávame o tom, aké druhy existovali, čo sa vtedy dialo, ako vyzerala príroda v tom čase a podobne.

Výstup: Pomocou farebného papiera si vyrobíme dinosaura starou japonskou technikou origami.

Október

01. 10. 2019 – Exotické zvieratká

Dozvieme sa aké druhy zvierat patria medzi exotické, priblížime si ich život, špecifiká a možno spoločne prídeme na to, že existujú zvieratká, o ktorých sme doteraz nevedeli, že sú exotické.

Výstup: V závere tejto lekcie si vyrobíme zvieratko z odpadového materiálu a rozšírime si svoje vnímanie o použitie odpadu v umení a kreatívne ho spracujeme.

08. 10. 2019 – Podmorský svet

V hlbinách morí a oceánov žijú vskutku pozoruhodné druhy živočíchov. O mnohých vieme naozaj veľmi málo a niektoré ešte len čakajú na naše objavenie. My sa pozrieme na tie, ktoré už ľudstvo objavilo a naučíme sa niečo nové.

Výstup: Výstupom bude výroba živočícha z morských hlbín, ktorú si predstavujeme vo svojej fantázii.

15. 10. 2019 – Život za polárnym kruhom

Za polárnym kruhom sa teplota drží za bodom mrazu, aké zvieratká tam dokážu prežit? Čím sa živia? Aké sú to zvieratká? Ako sa prispôsobili podmienkam?

Výstup: Na tieto otázky si odpovieme a priblížime si život týchto zvierat pomocou názorných ukážok a výrobou koláže.

22. 10. 2019 – Elektrina v prírode

Zodpovieme si základné otázky ohľadom elektriny, kde a ako vzniká, prečo bez nej v dnešnej dobe už nedokážeme existovať, kde ju vieme pozorovať, aké prírodné činitele dokážu elektrinu vyrobiť a podobne.

Výstup: výroba elektriny priamo v triede. Názorná ukážka ako si vieme ľahko vyrobiť elektrický výboj sami.

29. 10. 2019 – Šelmy

Na tomto vyučovaní si preberieme, čo sú to šelmy, aké druhy zastupujú tieto zvieratá, ukážeme si názorne čím sa šelmy líšia od ostatných zvierat.

Výstup: Výroba papierového leva pomocou listov, podnecovanie detskej fantázie a práca s materiálom, ktorý je nezvyklý.

 

November

05. 11. 2019 – Zvieratá u nás na Slovensku

V lese sa nachádzajú mnohé zaujímavé živočíchy a rastliny. Spoločne sa pozrieme na to, aké zvieratká žijú v lese okolo nás, ako im vieme pomôcť, aké nástrahy na nich číhajú, ale aj to, čo im je nepríjemné.

Výstup: Následne si vyrobíme zvieratko podľa vlastného výberu a naučíme sa pracovať s tvarovacou hmotou. Precvičíme si priestorové vnímanie pomocou hmatu. Predpripravená je výroba medvedíka, ale deti si budú môcť vybrať zvieratko, ktoré budú chcieť spracovať podľa vlastnej fantázie.

12. 11. 2019 – Ako sa prepravujeme

Ľudia v dnešnej dobe veľa cestujú. Z miesta na miesto sa chcú dostať čo najrýchlejšie. Je možné si vybrať z niekoľko typov dopravy, napríklad po súši, po vode, po ceste, vo vzduchu a podobne.

Výstup: Každý zo žiakov dostane predpripravný odznak z tvarovacej hmoty a jeho úloha bude ho dotvoriť kreatívne pomocou farieb. Všetci si ho budú môcť hneď zobrať domov.

19. 11. 2019 – Naša planéta ZEM

Zem je súčasť slnečnej sústavy, my sa bližšie pozrieme na to, ako vznikla, aké sú jej vrstvy, na život na planéte Zem a podobne. Zem je fascinujúce miesto plne prekvapení.

Výstup: Každý si nakoniec vyrobí planétu Zem, na ktorej by chcel žiť pomocou polystyrénu a tekutých farieb.

26. 11. 2019 – Prales

Každý z nás už bol v lese, ale málokto v pralese, zodpovieme si otázky, čím sa prales líši od lesa, aké sú špecifiká a podobne. Vypočujeme si zvuky z pralesa, ktoré sú príznačné pre neho, povieme si prečo sú všetky druhy lesov tak dôležité pre život na našej Zemi a aké zvieratá v ňom žijú.

Výstup: Výstupom bude strom z pralesa, palma, ktorú si každý sám vyrobí pomocou papierovej rolky, farebného papiera a rôznych iných materiálov. Spojenie s enviromentálnou výchovou dieťaťa.

 

December

03. 12. 2019 – Hmyz

Všetci poznáme slovo hmyz, ale niekedy nevieme aké druhy existujú, povieme si koľko druhov existuje, že je to najrozšírenejší druh živočíchov na našej Zemi, aké sú ich životné podmienky, prečo je taký dôležitý pre život na Zemi a podobne.

Výstup: Výroba papierového hmyzu podľa predlohy, z ktorých si žiak bude môcť ľubovoľne vybrať a práca s viacerými druhmi farieb.

10. 12. 2019 – Ľudia

Sme len ľudia, tento výrok pozná každý. Ale vieme, že koľko druhov človečiny na planéte Zem existuje? Čím sa beloch líši od černocha? Naučíme sa, aké sú odlišnosti ľudských rás a aké sú špecifiká pre jednotlivé rasy na svete.

Výstup: Maľba človeka podľa špecifických znakov jednotlivých rás podľa znakov zadaných pedagógom.

17. 12. 2019 – Sopky

Naša Zem stále žije a vrie to v nej. Sopka je vyvrcholením tohto procesu na zemskom povrchu. Pozrieme sa hlbšie a hlbšie na to, čo sa to deje a čo je toho príčinou.

Výstup: Sopečné pohorie pomocou experimentálnej techniky bublín.